- Inventarienummer
- MS 13689
- Sakord
- respiratorrespirator
- Antal
- 11
- Huvudliggartext
MS 13689. Respirator. Metall, plast, glas. L 99 cm, Br 50 cm, H 155 cm. Engström respirator modell 200. Årsmodell 1958. Grön apparat på fyra hjul med handtag på sidorna. På framsidan snedställt kontrollbord med vridreglage.
Typ av förvärv: gåva
Förvärvat från: Medicinsk teknik vid SUS genom Tomas Jansson
- Beskrivning
Grön apparat på hjul med handtag på sidorna. På framsidan snedställt kontrollbord med vridreglage för inställning av bl.a. respiratorfrekvens, tömningstryck, venturisugens effekt. Ovanpå spirometer, luftdoseringsventil, befuktningsaggregat, övertrycksaggregat (vattenlås, vattenmanometer ovh andningsblåsa), venturisug etc. Stativ med tillhörande patientslangar saknas. Respiratorn är uppbygd av ett maskinsystem och ett patientsystem. Maskinsystemet består av en ASEA-motor, en växellåda och en kolv som går fram och tillbaka i en cylinder och bildar ett övertryck och ett undertryck. Detta skickas upp i en tryckkammare, d.v.s. till patientsystemet.
Instruktioner och råd för användning hänger i uppgiftsbok 131.
- Historik
Denna respiratortyp, konstruerad av läkaren Carl Gunnar Engström, ersatte den äldre s.k. järnlungan som tidigare använts som ett hjälpmedel för andning. Respiratorn gjorde att man kunde kontrollera hur mycket luft patienterna fick i och ur sig. Den var också mer hygienisk då den gjorde det möjligt att utföra lättare tvättning av patienten. Nackdelen jämfört med järnlungan var att patienten inte längre kunde äta och prata eftersom en tub gick ner i halsen. I juli 1950 stod den första prototypen av respiratorn färdig (model 150) och några år senare var den i serieproduktion. Den var till då stor hjälp för dem som på grund av polio drabbats av andningsförlamning.
Använd vid intensivvårdsavd; intensiv o perioperativ vård, SUS, Lund.
- Material
- metallmetall; plastplast; glasglas
- Längd
- 99 cm99%20cm
- Höjd
- 155 cm155%20cm
- Bredd
- 50 cm50%20cm
- Tidpunkt - Tillverkning
- 19581958
- Modellnamn, artikelnamn
- Engström Modell 200
- Personnamn - Upphovsman, enligt
- Engström Carl Gunnar
- Levnadsår - Upphovsman, enligt
- 1912-1912-
- Land - Upphovsman, enligt
- SverigeSverige
- Personnamn - Tillverkare
- Mivab Elektro-Medicinska-Aktiebolaget
- Land - Tillverkning
- SverigeSverige
- Stad - Tillverkning
- StockholmStockholm
- Tidpunkt - Användning
- 1950-tal-1970-tal1950-tal-1970-tal [generellt för den här modellen]
- Personnamn - Förvärvat från
- Jansson Tomas
- Tidpunkt - Förvärvat från
- 2016-04-29
- Typ av förvärv
- okäntok%C3%A4nt
- Medicinsk specialitet
- invärtesmedicininv%C3%A4rtesmedicin; lungsjukdomarlungsjukdomar; anestesiologi och intensivvårdanestesiologi%20och%20intensivv%C3%A5rd
- Litteratur-, källhänvisning
- Uppgiftsbok 131Uppgiftsbok%20131; Uppgiftsbok 92Uppgiftsbok%2092