logo

Carlotta - the museum database

KM 54139.2 :: klänning

Object description
Tvådelad, liv och kjol. Röd och brungrön, mönstervävt, franskt siden. Livet med lång ärm och besättning av brungrön maskinbroderad tyll och sidenskärp. Kjol lång med släp och fodrad med grönt ylletyg.
Inventarienummer
KM 54139.2
Sakord
klänning
Antal
1
Presentationstext
"Klänningen bars med en korsett under. Den böjde kroppen i en moderiktig S-form. Smal midja och god hållning var viktigt. De stora puffärmarna från 1800-talets slut hade försvunnit och ärmen var inte längre hellång. Klänningar som användes dagtid var alltid höghalsade. Till aftonklänningar bars ofta ett åtsittande flerradigt pärlhalsband som täckte halsen". Uppklädd presentationstext 1.; "En tvådelad klänning med släp av rött och brungrönt mönstervävt franskt siden. Livet har lång ärm, dekor av brungröna maskinbroderad tyll och sidenskärp. Klänningen är fodrad med grönt ylletyg". Uppklädd presentationstext 2.
Beskrivning
Tvådelad, liv och kjol. Röd och brungrön, mönstervävt, franskt siden. Livet med lång ärm och besättning av brungrön maskinbroderad tyll och sidenskärp. Kjol lång med släp och fodrad med grönt ylletyg.
Historik
Brukaren är givarens mor.
Material
silke; ull [kjolens foder]
Teknik
brokad; tyll; siden
Längd
132 cm [kjol mitt bak]; 37 cm [liv mitt bak]; 110 cm [kjol mitt fram]; 46 cm [ärm]
Tidpunkt - Tillverkning
1905 [omkring]
Namn - Brukare/Ägare
Lewenhaupt Julie
Levnadsår
1855-
Titel - Personens
grevinna
Land - Brukat/Använt
Sverige
Klassifikation Kulturen
I2p
Namn - Förvärvat från
Beck-Friis Cecilia
Titel - Personens
grevinna
Datum - Förvärv till museet
1961
Förvärvsomständigheter
gåva
Samtidiga förvärv
54137.2-54144
Namn - Antikvarie katalogisering
Lindström Märta

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.