logo

Carlotta - the museum database

bild

KM 52726 :: vinglas

Object description
Svängt, konformig cuppa (trumpetformat) på lågt balusterskaft och vid, utbredd fot. Gravyr av rosenbuketter och band (guirlanger) vid randen och draperier vid nederdelen.
Inventarienummer
KM 52726
Sakord
vinglas
Antal
1
Beskrivning
Svängt, konformig cuppa (trumpetformat) på lågt balusterskaft och vid, utbredd fot. Gravyr av rosenbuketter och band (guirlanger) vid randen och draperier vid nederdelen.
Historik
Detta glas jämte 4 stycken andra vinglas av denna typ och dekoration från Kungsholms glasbruk såg jag hos ryttmästare Henrik Rosencrantz, Lund, 1944, så jag köpte rakfatet med Dagströms vapen. Jag försökte köpa dom, men fick nej. Han hade ärvt dem från Gärdsnäs. 1959 lyckades Holst förvärva 2 stycken. De andra hade gått till Amerika, där Rosencrantz har en dotter. Lyckades övertala Holst att avyttra det ena till oss. Det andra har han kvar i sin samling och bör förvärvas av Kulturen. Det har ett annat mönster och är nog vackrare. Inköpt 1959 av Kapten Arne Holst, Lund för 300.00 kronor samt 1 stycken glas nummer KM 36911.
Material
glas
Teknik
graverat
Tidpunkt - Tillverkning
1700 [omkring]
Motivkategori
dekorativt
Namn - Tillverkare
Kungsholms glasbruk
Verksamhet
glasbruk
Årtal - Verksamhet
1676-1815
Källor, Wikipedia - beskrivs av
sv.wikipedia.org
Land - Tillverkning
Sverige
Landskap - Tillverkning
Södermanland; Uppland
Ort - Tillverkning
Stockholm
Kvarter - Tillverkning
Kungsholmen [1688-1815]
Motivord
girlang; ros; blomarrangemang
Klassifikation Kulturen
G8f
Negativnummer
D1607:52-70
Namn - Förvärvat från
Holst Arne
Titel - Personens
kapten
Tidpunkt - Död
1966 [troligen]
Datum - Förvärv till museet
1959
Förvärvsomständigheter
köp
Samtidiga förvärv
52726-52731
Utställning - utställd i
Kulturernas glas (2004-)

Leave a comment

You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.