AB Malmö Kaffekompani, Malmö Kaffekompani AB, Aktiebolaget Malmö Kaffekompani
- Object description
Kafferosteriet Malmö Kaffekompani grundades 1898. Det var vid Ringgatan, vid Värnhemstorget, som verksamheten hade sina lokaler. Inne på gården stod en hög, rund skorsten på vars översta topp fyra bokstäver bildade ordet "SOLO" - så hette kaffet.
År 1904 hade Malmö Kaffekompani tagit en ny uppfinnin i bruk, det magnetiserade kaffet. Ju längre kaffet lagrades ju godare blev det. "Man har tidigare icke haft någon kännedom om orsaken till denna förädlingsprocess, men har nu, enligt en nyligen gjord uppfinning funnit att jordens magnetiska kraft är huvudorsaken till denna värdeförhöjning av kaffet." Genom att köra in en vagn med kaffesäckar mellan några enorma magneter snabbade man på förädlingsprocessen. Kaffet blev helt enkelt makalöst gott.
Firman tog svenskt patent och i en broschyr inbjöds kaffedrickande kunder att när som helst komma och titta på underverket och samtidigt ta sig en provslurk för att "själva övertyga sig om den märkbara höjning av kaffets arom och välsmak, som denna magnetiska förädlingsprocess åstadkommer".
Det var ett starkt varumärke under början av 1900-talet, och dracks av Kung Oscar II och drottning Sophia, men under mitten på 1900-talet köptes det upp av Gevalia som sedan blev en del av Krafts Foods och nu Jacobs Douwe Egberts. Solo kaffets ikoniska namn och smak försvann. Men för några år sedan återuppstod det, med italienska kaffemästare som rostare, i en form som passar 2000-talet. En bredare smak, som kombinerar det italienska och svenska kaffekulturen, och ett varumärke som tagit ett kliv framåt, till en ny era.
Leave a comment
You can comment on the object here. We moderate all comments before publishing.